Teamet för sektorns utbildningar har under 2025 haft som huvudmål att färdigställa implementerings- och uppföljningsmodellerna för utbildningarna i Digispår-projektet. Bra implementeringsmodeller, dvs. undervisningsplaner och utbildningsmodeller, garanterar inte allena att utbildningarna blir framgångsrika. Det behövs också uppföljningsmodeller för att säkerställa utbildningarnas kvalitativa och tidsmässiga framgång samt förståelse för behovet av att utveckla procedurerna i olika skeden av processen. 

Uppföljningsmodeller innebär systematisk uppföljning av utbildningarnas genomförande, övervakning av kvaliteten och insamling av respons både på projektnivå och i sektororganisationerna. Med dessa modeller strävar man efter att säkerställa att utbildningarna fortskrider som planerat och uppfyller de i Digispårs undervisningsplan uppsatta kraven. Jämförbar information erhålls genom att utbildningens kvalitet och kompetensutvecklingen utvärderas systematiskt under hela studiegången. Det gör det möjligt att rikta utvecklingsåtgärderna till de områden där de behövs mest. 

Mål och metoder för kvalitetssäkring av utbildningarna

Två mål har satts upp för kvalitetssäkring av utbildningarna. Det första målet är att få feedback om hur väl utbildningarna lyckas, så att utbildningarna kan utvecklas och förbättras redan under utbildningsprocessen för den första kommersiella bansträckan (EKA, Tammerfors–Björneborg/Raumo). Mål nummer två är att samla in information om både utbildningens framgång och kvalitetssäkringsmetodernas lämplighet för projektets implementeringsfas. 

Eftersom målen är tudelade har man beslutat att utnyttja mångsidiga informationsinsamlingsmetoder i kvalitetssäkringen. I dessa metoder ingick bland annat att säkerställa kompetensen efter utbildningsprogrammet, en självbedömningsmetod för dem som blir utbildade, olika typer av responsenkäter, en 360-bedömning för utbildarna samt uppföljning av fel och avvikelser under testfaserna och i det operativa arbetet. Syftet är att med hjälp av dessa metoder få heltäckande och jämförbar information om hur väl utbildningarna lyckas och om utvecklingsobjekt i olika skeden av processen. 

Enhetliga responsinsamlingsrutiner för alla

Responsenkäter genomförs flera gånger under utbildningspaketen. Därigenom blir det möjligt att komma fram till vilka avsnitt eller moduler som är i behov av utveckling. I alla responsenkäter om utbildningarna och i alla organisationer kommer man att använda samma bedömningsskala (t.ex. 1–6) och även samma påståendesatser så långt det är möjligt och förnuftigt. När en enkät har blivit standardiserad kommer den att vara så enkel att besvara som möjligt och de erhållna svaren kommer att vara jämförbara mellan både olika utbildningsfaser och yrkesgrupper. 

Det primära målet med utbildningarna är att säkerställa att operativ personal uppnår tillräckliga färdigheter för att arbeta säkert på en ETCS-bana, i enlighet med förordningar och riktlinjer i både normalsituationer och störningssituationer. Vid kvalitetsövervakningen beaktas detta på sådant sätt att respons insamlas inte enbart i samband med utbildningarna, utan fortsätter att insamlas i upp till sex månader efter att operativ trafik har påbörjats. Därigenom säkerställs att den tillhandahållna utbildningen har gett tillräckliga färdigheter för praktiskt arbete och kompetensutveckling i vardagliga situationer.  

En blick mot framtiden

Data som har samlats in med hjälp av kvalitetssäkringsmetoderna kommer att förädlas till information för Digispår-projektet, information som kan utnyttjas för utveckling av utbildningar i projektet, i organisationerna och eventuellt inom hela sektorn. Högkvalitativ och effektiv utbildning är viktig, eftersom ETCS-kompetens snabbt bör spridas till järnvägssektorn i takt med att byggandet accelererar under implementeringsfasen av Digispår-projektet.  

Implementerings- och uppföljningsmodellerna kommer knappast att vara exakt desamma under hela implementeringsfasen, eftersom ETCS-kompetensen i sektorn fortsätter att växa och utvecklas kontinuerligt allteftersom projektet fortskrider. Vid utveckling av kompetens är det viktigt att identifiera misstag, lära av misstagen och djärvt göra små förbättringar, samt vid behov även större förändringar i procedurer. Därigenom säkerställer vi att järnvägssektorn har kompetent och yrkeskunnig personal även under ETCS-perioden.